Lekcja biologii na wystawie "Body Worlds" we Wrocławiu.
15.12.202129 października 2021 r. mieliśmy okazję podziwiać wystawę „Body Worlds” znajdującą się w Hali Stulecia we Wrocławiu, dotyczącą anatomii człowieka.
Wystawa celebruje potencjał ludzkiego ciała w ruchu, poprzez prezentację jego nieskazitelnej formy i złożonych funkcji. Prezentuje autentyczne ludzkie ciała i fascynujące instalacje multimedialne, prezentuje ludzki organizm w zdrowiu i chorobie.
Porównuje zdrowe ciała z ciałami, które uległy różnorodnym chorobą i schorzeniom.
Wystawa wywarła na nas ogromne wrażenie. Polecamy jej zwiedzanie każdemu.
Finał konkursu "List do Taty".
26.11.2021Martynka Pikul najlepsza w Polsce!
We wrześniu pisaliśmy o sukcesie Martyny, która podczas gali w Pawłowicach odebrała z rąk senatora B. Godyli nagrodę za zajęcie I miejsca w wojewódzkim konkursie literackim ,,List do Taty”. Tematyka miała zwrócić uwagę na ogromną rolę ojca w życiu każdego dziecka.
Organizatorem konkursu był Senat Rzeczpospolitej Polskiej. Tym samym Martyna zakwalifikowała się do udziału w finale ogólnopolskim. Bardzo się cieszymy, że praca naszej uczennicy zdobyła także uznanie komisji przy Senacie RP w Warszawie.
Martyna Pikul zajęła I miejsce w Polsce!
Ze względu na ograniczenia epidemiologiczne Martynka mogła jechać tylko z jednym opiekunem, nie dziwi więc fakt, że był nim tata. Oboje bardzo wzruszeni i szczęśliwi odebrali nagrodę z rąk Marszałka Senatu Rzeczpospolitej Polskiej Tomasza Grodzkiego. Gratulujemy!
I.K.
Dla naszej chorej Emilki
23.11.2021Drogowskaz na weekend 20 - 21.11 2021 r. zaprowadził wolontariuszy z klubu ,,Serce sercu’’ na XXVIII PRZEŁAJOWY WYŚCIG KOLARSKI „BRYKSY CROSS” UCI C2. Dzielnie pomagaliśmy Stowarzyszeniu Otoczka z Zabrza w rejestracji w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych dla Emikli. Łącząc siły z OSP z Maciowakrza zbieraliśmy pieniądze dla naszej bohaterki. Dziękujemy za obdarzone nas zaufanie, współpracę, zaangażowanie i gościnność gospodarzy. Cieszymy się, że otaczają nas osoby gotowe nieść pomoc tym, którzy jej potrzebują!
Wycieczka klas ósmych do Oświęcimia
22.11.2021„To ludzie ludziom zgotowali ten los.”
17 listopada udaliśmy się do Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu.
Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru i ludobójstwa. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. W Auschwitz – największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady – życie straciło ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Dzisiejsze Miejsce Pamięci to nie tylko autentyczne poobozowe bloki i baraki, ale także unikatowy zbiór przedmiotów związanych z cierpieniem ludzi przywiezionych do obozu na zagładę. Jest to jedyny obóz koncentracyjny znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Gdy weszliśmy na teren muzeum, przed nami ukazał się słynny napis: „Arbeit macht frei,” czyli: „Praca czyni wolnym” – sarkastyczny tekst umieszczony przez Niemców. Po przekroczeniu bramy poczuliśmy powagę miejsca, w którym się znajdowaliśmy. Następnie udaliśmy się do kilku budynków, w których można było zobaczyć i uświadomić sobie, co tak naprawdę działo się w Auschwitz. Puste cele, fotografie na ścianach czy bloki z osobistymi rzeczami więźniów to tylko część przerażającego obrazu obozu. Byliśmy także w bloku 11 zwanym blokiem śmierci, a pod ścianą straceń zapaliliśmy znicz i minutą ciszy oddaliśmy hołd zamordowanym. Największe wrażenie na wszystkich wywarł pobyt w pomieszczeniu, gdzie znajdowało się krematorium i komora gazowa. To była realistyczna i poruszająca lekcja historii.
Kolejnym punktem wyjazdu był obóz Birkenau. Wejście do niego stanowiła ogromna brama wjazdowa, przez którą kiedyś przejeżdżały pociągi przywożące więźniów z całej Europy. Na terenie tego obozu mogliśmy zobaczyć pozostałości po barakach, w których przetrzymywano więźniów, a także ruiny komór gazowych z krematoriami, szybko likwidowanych przez Niemców pod koniec wojny.
W trakcie zwiedzania spotykaliśmy ludzi różnej narodowości oraz w zróżnicowanym przedziale wiekowym. To oznacza, że Auschwitz jest obiektem zainteresowania ludzi na całym świecie. Nie dziwi to wcale, gdyż każdy chce znaleźć przyczyny rodzenia się nienawiści i pogardy, a także na własne oczy zobaczyć miejsce masowego mordu i upadku cywilizacyjnego. Wycieczka była dla wszystkich wyjątkową i poruszającą lekcją historii. Ta wyprawa na pewno utkwi w naszej pamięci.
„Ludzie powinni pamiętać, co było kiedyś i wyciągać wnioski. Naród, który zapomina o swojej historii, przestaje istnieć.”
Klasa 8a i 8b
Patriotyczny Piknik Ligocki
17.11.2021Klub Wolontariatu ,,Serce sercu ‘’ został zaproszony przez Polską Platformą Ekologiczną S.A. na Patriotyczny Piknik Ligocki, który odbył się 11 listopada br. Wolontariusze mieli okazję wysłuchać występu chóru „Echo Kresów”, programu artystycznego przygotowanego przez dzieci czy zobaczyć pokazy jazdy konnej. Punktem kulminacyjnym pikniku było odśpiewanie naszego hymnu narodowego przez wszystkich uczestników. Wydarzenie poprzedziła msza św. w Kościele Rzymskokatolickim pw. Wniebowzięcia NMP w Gościęcinie. W czasie pikniku nasi wolontariusze przeprowadzili zbiórkę pieniężną na zakup mikołajkowych paczek dla dzieci niepełnosprawnych z naszej gminy. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i umożliwienie przeprowadzenia zbiórki.
HW
To właśnie Polska - ojczyzna moja
16.11.2021W dniu 10 listopada 2021 r. uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w Konkursie Recytatorskim organizowanym przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Pawłowiczkach pod hasłem ,,To właśnie Polska-ojczyzna moja’’. Konkurs obejmował utwory o tematyce patriotycznej w związku ze zbliżającą się rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości (11 listopada) Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji jury ustaliło ostateczny werdykt.
I MIEJSCE-Patryk Sykuła
II MIEJSCE –Paulina Paluch
III Miejsce- Zuzanna Ofmańska i Leonard Chabin
Miłym akcentem w trakcie trwania konkursu była krótka część artystyczna w wykonaniu uczniów oraz wspólne odśpiewanie o godz. 11:11 naszego hymnu narodowego. Nagrodzeni uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.
Wszystkim laureatom składamy gratulacje. Natomiast uczniów, którzy czują w sobie artystę już dziś zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie w przyszłym roku! HW2
Pomagamy zwierzętom.
14.11.2021Zbiórka karmy dla schroniska.
W pierwszym tygodniu października br. na terenie naszej szkoły po raz kolejny odbyła się zbiórka darów dla schroniska bezdomnych zwierząt w Kędzierzynie-Koźlu. Inicjatorem akcji był Klub Wolontariatu ,,Serce sercu’’ Celem akcji było przede wszystkim zebranie potrzebnych schronisku rzeczy w tym (karmy, smyczy, obroży i koców) dla podopiecznych ww. organizacji. Zbiórka miała również uświadomić uczniom, jak ważna jest bezinteresowna pomoc i zwrócić uwagę, na potrzeby schronisk – szczególnie podczas okresu zimowego. Zebrane dary zostały przekazane przez przedstawicieli uczniów wraz z opiekunem dla schroniska w dniu
02 XI2021r. W imieniu pracowników schroniska i ich podopiecznych, składamy ogromne podziękowania dla wszystkich osób, które przyczyniły się do wspólnego sukcesu. Zachęcamy również, aby podczas decyzji o przyjęciu do swojego domu pupila, rozważyć również możliwość adopcji czworonoga ze schroniska.HW
Akcja "Szkoła pamięta"
14.11.2021Pierwszoklasiści pamiętają!
„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych. Z tej okazji pierwszoklasiści z naszej szkoły złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem naszego wielkiego poety i patrioty-Adama Mickiewicza. Wykonali także prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych.
HW
"Śladami Korczaka"
03.11.2021„Śladami Korczaka” 22 X br. obchodziliśmy święto szkoły. Nie mogliśmy nań zaprosić gości, co nie znaczy, że nasze zaangażowanie było mniejsze. Tym razem pracowaliśmy metodą projektu. Każda klasa wykonywała zadanie związane z życiem, działalnością i twórczością J. Korczaka. Były rysunki, plakaty, krótkie inscenizacje, została też wykonana makieta placówki i instalacja obrazująca szkołę czasów Korczaka i współczesną. Na krótkim spotkaniu wszystkich uczniów przypomnieliśmy sobie nasze prawa i obowiązki oraz idee korczakowskie, którymi powinniśmy się kierować w życiu. E.H.
Galeria zdjęć
Ślubowanie klasy pierwszej
14.11.2021Ahoj, szkolna przygodo!
22 października 2021 r. od samego rana panowała w naszej szkole świąteczna atmosfera. Uczniowie klasy pierwszej ubrani w stroje galowe uszyte specjalnie na ta uroczystość, piękna dekoracja w tej samej tonacji co stroje dzieci - to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście. Uczniowie klasy pierwszej przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek, tańca, wytrwale ćwiczyli podczas prób. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym został odśpiewany hymn narodowy, a następnie pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom nauczycielom. Po złożeniu ślubowania, sekretarz Gminy Pawłowiczki Pani Bernadeta Hamera dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Następnie uczniowie otrzymali mnóstwo życzeń oraz prezentów od Rady Rodziców, dyrekcji szkoły oraz starszych koleżanek i kolegów. Po krótkiej przerwie dzieci zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie przedstawiając się na początku jako piraci, by po przejściu metamorfozy po spotkaniu z królem mórz Neptunem i Meluzynom w dzielnych marynarzy. Pokazali, że już w tym wieku są dzielnymi patriotami naszej Ojczyzny, wiedzą, jak zachowywać się w szkole, znają zasady ruchu drogowego, znają patrona swojej szkoły, umieją tańczyć i śpiewać. Po burzy oklasków, w odświętnych strojach, w czapkach i kołnierzach marynarskich z uśmiechami na twarzach pobiegli do swoich rodziców którzy przygotowali słodkie przyjęcie. Przyjaźń i koleżeństwo w grupie rówieśniczej to dowód, że dzieci są gotowe do sumiennej pracy w szkole. Ten dzień na długo zostanie pierwszoklasistom w pamięci.
HW
Akcja "Sprzątanie świata".
14.11.2021Sprzątanie świata klasy pierwszej
Jak co roku nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2021”. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Myślę, więc nie śmiecę’’. Akcja „Sprzątanie świata – Polska” jest wspólną lekcją poszanowania środowiska, jak również promowaniem ograniczenia wytwarzanych odpadów. Uczniowie klasy I spisali się na medal, sprzątając plac szkolny i teren wokół szkoły. Musimy pamiętać, że zmiany zaczynają się od najmłodszych lat i małych rzeczy, które, wielokrotnie powtarzane, w perspektywie czasu stają się wielkie.
HW
Szukamy "bliźniaka genetycznego" dla Emilki
14.11.2021Ma dopiero 6 lat, a już musi walczyć o życie. Emilka czeka na bliźniaka genetycznego, który może pomóc jej w wygrać walkę z ciężką chorobą, jaką jest białaczka. Nasi wolontariusze pomaganie mają w genach, dlatego z radością i wielką aktywnością przyłączyli się 13 października do obchodów Dnia Dawcy Szpiku. Święto ma na celu nie tylko uhonorowanie osób, które zdecydowały się na oddanie szpiku w celu uratowania życia chorego na nowotwór krwi, ale także zachęcenie do zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców.
W tym szczególnym dniu wolontariusze klubu ,,Serce sercu’’ pomagali Fundacji ,,Otoczka’’ w rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego dla Emilki przy Urzędzie Gminy w Pawłowiczkach, a także w Kędzierzynie Koźlu . Promowali także szczepienia przeciw wirusowi Covid 19. Klub Wolontariatu otrzymał ciepłe podziękowania na stronie internetowej od Fundacji ,,Otoczka’’, za które bardzo dziękujemy
,,Dziękujemy w imieniu Emilki wszystkim osobom za dzisiejszą rejestrację do głównej bazy Fundacja DKMS, oddane wymazy mogą uratować życie Waszemu genetycznemu bliźniakowi.
Serdeczne gratulujemy wszystkim potencjalnym Dawcom, którzy odpowiedzieli pozytywnie na tę wspaniałą inicjatywę. To dzięki Państwa wsparciu liczba dawców poszerzyła grono, aż o 91 osób
Składamy podziękowania wszystkim organizatorom i wolontariuszom akcji ,,Dzień Dawcy Szpiku dla Emilki w Pawłowiczkach" oraz osobom biorącym aktywnie udział w promowaniu idei dawcy.
Prosimy przyjąć najszczersze wyrazy uznania za nadzwyczajną współpracę, zaangażowanie, okazane serce.
Gmina Pawłowiczki ,Centrum Restauracyjno-Hotelowe Florres Zespół Szkolno- Przedszkolny im. Janusza Korczaka w Pawłowiczkach - Klub Wolontariatu ,,Serce sercu".’’ HW
Występ zespołu muzycznego "Cantare" na festiwalu "Tobie Polsko"
02.11.202123.10.br. nasz zespół muzyczny „Cantare” brał udział w XXV Jubileuszowym Wojewódzkim Festiwalu Pieśni Patriotycznej „Tobie Polsko” w Olszance pod patronatem wojewody opolskiego, marszałka woj. opolskiego
i Radia Opole. Na scenie wystąpiło 84 wykonawców- chórów, zespołów, duetów i solistów; łącznie ok.500 osób. Nasze koleżanki i koledzy zaprezentowali 2 pieśni: „Honor i gniew” oraz „Niepodległa niepokorna”. Cztery słowa w dwóch tytułach, a jakże olbrzymi przekaz treści i emocji.Razem z Panią Moniką jesteśmy z nich bardzo, bardzo dumni i dziękujemy im za piękny występ.
E.H
Konkurs plastyczny "Moje ulubione zwierzątko"
28.10.2021W październiku obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Z tej okazji w świetlicy szkolnej zorganizowano konkurs plastyczny ,,Moje ulubione zwierzątko’’. Dzieci z bardzo dużym zaangażowaniem wyklejały i malowały swoich ulubieńców. Bardzo trudno było wybrać najlepsze prace. Przyznano więc aż 6 dyplomów i nagród.
Nasi zwycięzcy to :
Karolina Komornicka i Szymon Skiba – I miejsca
Amelia Grabowska i Nina Potoniec – II miejsca
Zuzanna Ofmańska i Lena Dybała - III miejsca
,,Zamiast kwiatka daję serce’’
14.11.2021Obchodzony 14 października Dzień Edukacji Narodowej to przede wszystkim święto wszystkich nauczycieli i nauczycielek. Warto w tym dniu podziękować pedagogom za poświęcenie i trud wychowawczy. W tym roku Klub Wolontariatu ,,Serce sercu’’ zaproponował inną ,ale jak szlachetną formę podziękowań. Razem z rodzicami zorganizowano zbiórkę pieniężną, której dochód przeznaczono dla naszego przedszkolaka - Igi Bernackiej, który zmaga się z ciężką chorobą. Akcja była dobrowolna, spotkała się z uznaniem i dużym zaangażowaniem. Dziękujemy w imieniu klubu i Igi.
HW
Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022.
14.11.2021W dniu 1 września 2021 r. uczniowie naszej szkoły rozpoczęli nowy rok szkolny. Tym razem nietypowo, bo w ,,pandemicznej rzeczywistości ”. Maseczki, oddzielne spotkania z wychowawcami itd. Pomimo, że aura w tym dniu była deszczowa uśmiechów i gwaru nie brakowało. Chyba nigdy tak bardzo nie cieszyliśmy się z powrotu do szkoły. Uroczystość ta była szczególnym przeżyciem zwłaszcza dla 25 pierwszoklasistów, których serdecznie witamy w gronie uczniów naszej szkoły. HW
Wycieczka do Opola klasy piątej
06.10.2021Z wizytą w Opolu …
Uczniowie klasy piątej z utęsknieniem czekali na ten dzień. O dawna już bowiem ze względu na pandemię nie mogli uczestniczyć w żadnym klasowym wyjeździe. Stolica województwa przywitała nas piękną pogodą, mimo że to koniec września. Rozpoczęliśmy wycieczkę od wspólnej zabawy w parku rozrywki. Następnie zwiedziliśmy zoo, niektóre zwierzęta, a zwłaszcza odgłosy które wydawały, budziły w nas ogromne zdziwienie. Następnie udaliśmy się na wieżę Piastowską. Przewodnik bardzo ciekawie opowiedział o jej historii, a książę Bolko (jak żywy) i rycerze przenieśli nas w dawne czasy. Panorama Opola widoczna z wieży jest niezwykła. Miasto może konkurować z innymi metropoliami w kraju. Opole to także stolica polskiej piosenki. Piątoklasiści próbowali swoich sił na deskach Amfiteatru Opolskiego. Następnie zwiedziliśmy ogród Uniwersytetu Opolskiego i aleję gwiazd, czyli osób związanych z festiwalem piosenki w Opolu. Przemierzając piękne centrum miasta zwiedziliśmy jeszcze Filharmonię Opolską, kościół franciszkański z kryptą Piastów opolskich oraz katedrę. Wracaliśmy do autokaru wieczorem bardzo zmęczeni, ale niechętnie, bo wycieczka była bardzo udana, ale minęła stanowczo zbyt szybko. Widać, że wszyscy byli bardzo zadowoleni z dnia spędzonego w Opolu. I.K.
Konkurs literacki ,,List do Taty”
21.09.2021Tata jest bardzo ważny…
Tata jest bardzo ważny…
13 września w otoczeniu pawłowickiego pałacu odbyła się gala, podczas której rozstrzygnięty został konkurs literacki ,,List do Taty”. Organizatorem był Senat Rzeczpospolitej Polskiej, a w naszym okręgu organizował go senator Beniamin Godyla. Tematyka miała zwrócić uwagę na ogromną rolę ojca w życiu dziecka. W konkursie z województwa opolskiego wzięło udział 67 uczniów. Wszyscy otrzymali piękne podziękowania oraz nagrody książkowe. Czworo uczniów otrzymało wyróżnienia, w tym uczeń naszej szkoły Adam Kochanek. Jednak jeszcze większy sukces odniosła nasza uczennica Martyna Pikul – zdobyła I miejsce w konkursie. Bardzo wzruszający, pełen emocji list został odczytany podczas gali. Zdobył uznanie nie tylko jury, ale wszystkich zgromadzonych w Pawłowicach uczestników, nauczycieli i dyrektorów szkół. W nagrodę Martyna z rodzicami wygrała rodzinny wyjazd do Energylandii oraz zaproszenie do Senatu na uroczystość, podczas której ogłoszone zostaną wyniki konkursu ogólnopolskiego.
Jesteśmy z Was bardzo dumni. Trzymamy też kciuki za Martynę na szczeblu ogólnopolskim!
I.K.
Nawigacja
Archiwum Aktualności