„Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem– staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.”
Józef Piłsudski
15 maja wczesnym rankiem, bo o godz. 5.45 zebraliśmy się przed szkołą, by wyruszyć w kilkugodzinną podróż do Poznania- Szlakiem Piastów. Dlaczego Szlakiem Piastów? Ponieważ każdy zna legendę o Lechu, Czechu i Rusie, która być może zawiera w sobie cząstkę prawdy. Wśród łagodnie pofalowanego krajobrazu Wielkopolski, pełnego jezior i czystych rzek, ponad tysiąc lat temu powstała Polska. Tutaj rodziła się potęga, sława Piastów, ich bohaterskich czynów i mądrych decyzji, na których wyrosły fundamenty naszego państwa.
Pierwszym punktem wycieczki był Ostrów Tumski, który zdaniem większości historyków jest miejscem chrztu Polski. Zwiedziliśmy Katedrę i podziemia, w których znajdują się: królewskie grobowce; chrzcielnica – domniemane miejsce chrztu Mieszka i jego ludu. Następnym punktem wycieczki była wizyta w Rogalowym Muzeum Poznania (to żywe centrum poznańskich tradycji i kultury, które mieści się w samym sercu Poznania – na Starym Rynku z widokiem na wieżę ratuszową z koziołkami). Uczestniczyliśmy w przygotowaniu rogali świętomarcińskich pomagając Rogalowemu Mistrzowi, przy użyciu tradycyjnych narzędzi cukierniczych. Usłyszeliśmy legendy o powstaniu Rogali, poznaliśmy gwarę poznańską. Wszystko w swobodnej, pełnej humoru atmosferze. Na zakończenie wszyscy otrzymaliśmy Certyfikaty Rogalowego Czeladnika i skosztowaliśmy rogali świętomarcińskich. Na Starym Rynku obejrzeliśmy trykające się rogami na wieży poznańskiego Ratusza Koziołki (Pyrka i Tyrka) i spacerowaliśmy ulicami Starego Miasta. Trochę zmęczeni udaliśmy się do miejsca noclegowego. Drugi dzień zwiedzania rozpoczęliśmy od wizyty w Parku Dinozaurów w Rogowie. Przeszłość Ziemi stała jak żywa przed naszymi oczami. Spotkaliśmy wielkiego diplodoka, tyranozaura, a nad głowami widzieliśmy pterodaktyle. Spacer po malowniczych okolicach jeziora Rogowskiego zmienił się w niezapomnianą przygodę. Kolejnym punktem poznającym naszą historię był Biskupin, a dokładnie Muzeum Archeologiczne, gdzie przenieśliśmy się w czasie, uczestnicząc w zajęciach muzealnych: „Życie codzienne mieszkańców Biskupina”. Nie tylko mogliśmy zobaczyć tu rekonstrukcje chat sprzed setek czy nawet tysięcy lat, ale jednocześnie poznać zwyczaje żyjących tu kiedyś ludzi, ich pracę i rzemiosło. Po tych historycznych wrażeniach udaliśmy się na przejażdżkę kolejką wąskotorową, a następnie na obiadokolację. Ostatni dzień zgłębiania naszej historii rozpoczęliśmy zwiedzaniem pierwszej stolicy Polski- Gniezna. Niesamowite wrażenie zrobiła na nas Bazylika w Gnieźnie, zwana archikatedrą gnieźnieńską lub sanktuarium św. Wojciecha. Pochowany jest w niej Św. Wojciech, główny patron Polski. Bazylika to miejsce, w którym odbyły się koronacje królewskie. Mogliśmy także zobaczyć słynne Drzwi Gnieźnieńskie. Ostatnim punktem naszej wycieczki był spacer po Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach. Niestety „ Co dobre szybko się kończy”, nadszedł czas naszego powrotu do domu. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni.
Klasa IV i V