Kalendarz Świąt Nietypowych
Dzień Dobry Świetliczaki !
W naszym kalendarzu mamy kolejne święto nietypowe tym razem DZIEŃ JEDNOROŻCA !
Co to takiego jednorożec?
Jednorożec to popularne mityczne stworzenie od czasów starożytnej Grecji, kiedy to ludzie wierzyli w magię i dobro tych zwierząt. Wikingowie polowali na jednorożce, aby zdobyć ich rogi, które miały magiczną moc. Jednotożce zawsze były uważane za dzikie oraz piękne zwierzęta, których nie można ignorować.
Jednorożce to symbol siły, miłości, dobra i czystości.
Dlaczego powstał Dzień Jednorożca ?
Międzynarodowy Dzień Jednorożca wypada 9 kwietnia ma być to alternatywa dla popularnego Blue Monday - najbardziej smutnego dnia w roku. Dzień Jednorożca to święto, które powinno być kolorowe, pełne uśmiechu, spokoju, oraz przepysznych kolorowych słodkości.
Bajka o magicznym jednorożcu
Praca Plastyczna "Magiczny Jednorożec"
Magiczny jednorożec to fantastyczny pomysł by odciąć się od komputera i zrobić coś kreatywnego, ozdobić swój pokój czy pobawić się z rodzeństwem w magiczny świat jednorożców
Więc zaczynamy !
Przygotujcie :
1. białą kartkę
2. kawałek kolorowych kartek pociętych w cienke paseczki
3. kolorowe kredki, mazaki, flamastry
4. klej
5. nożyczki
Krok 1:
Na początek będzie potrzebna nam biała kartka, narysujcie na niej 6 równych kółek, a później je wytnijcie.
Krok 2:
Wycięte kółka składamy na pół tak aby powstały nam pół księżyce
Krok 3:
Za pomocą kleju sklejcie wszystkie półksiężyce razem tak aby powstała nam kula 3D
Krok 4:
Z skrawków białej kartki, która została nam po wycięciu kółek wytnij głowę oraz 2 nogi jednorożca, a z kolorowej kartki róg
Krok 5:
Z wcześniej przygotowanych kolorowych pasków robimy grzywę oraz ogon naszego zwierzaka przyklejając paski do głowy oraz kółka 3D
Krok 6:
Sklejamy z sobą wszytstkie elementy głowę, róg, kulę 3D oraz dwie nogi, tak aby powstała całość.
Krok 7:
Teraz w ruch wchodzą kredki i mazaki, dorysujcie swojemu jednorożcowi oczy uszy, nos oraz ozdóbcie go jak macie tylko ochotę :)
Krok 8:
Nasz jednorożec jest już gotowy !
Chętnie zobaczę jak Wam poszło, zachęcam Was do wysłania zdjęć swoich prac do mnie w aplikacji Microsoft Teams :)
Dzień Czekolady
12 kwietnia to nic innego jak Dzień Czekolady !
Czekolada jest znana na całym świecie, a ludzie ją uwielbiają za wyjątkowy aromat i smak. Choć napary z nasion kakaowca pili już Majowie, to w Europie zyskała popularność dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Łatwo się od niej uzależnić, jednak spożywając ją w rozsądnych ilościach możemy skorzystać na jej licznych prozdrowotnych właściwościach.
Jakie właściwości ma czekolada?
Czekolada jest nie tylko pyszna, ale też bardzo zdrowa. Zachowując zdrowy rozsądek, nie ma potrzeby z niej rezygnować. Jej właściwości to:
- czekolada wspomaga odchudzanie - wszystko dziękiepikatechinie. Jest to składnik poprawiający przemianę materii i ułatwiający spalanie kalorii. Należy jednak pamiętać, aby wybierać gorzką czekoladę o zawartościmin.70% miazgi kakaowej i jeść maksymalnie 2 kostki dziennie.
- czekolada obniża ryzyko raka - kakao zawarte w czekoladzie, jest najlepszym naturalnym antyoksydantem - a więc związkiem, który chroni komórki przed rozwojem zmian nowotworowych oraz spowolni procesy starzenia.
- czekolada ochrania przed próchnicą - to kolejna zasługa kakao. Wyciąg z ziaren kakaowca lepiej dba o nasze zęby niż fluor. O zęby zadbamy jednak gorzką czekoladą, która nie zawiera cukru.
- czekolada zapobiega anemii - czekolada to źródło żelaza oraz witaminB12, a także innych witamin z grupy B oraz A i E.
Ile kalorii jest w tabliczce czekolady?
Ilość kalorii w czekoladzie zależy w dużej mierze od jej rodzaju i różnych dodatków podkręcający jej smak i aromat. Przyjęło się, że średnio tabliczka czekolady o wadze 100 g zawiera ok. 530-580 kcal. W zależności od jej rodzaju 100 gr czekolady zawiera średnio:
- czekolada deserowa - 531 kcal
- czekolada mleczna nadziewana orzechami - 539 kcal
- czekolada gorzka/ciemna - 578 kcal
- szklanka gorącej czekolady - 150 kcal.
Czekolada biała jest najbardziej kaloryczną. Nie produkuje się jej z miazgi kakaowej, dzięki której czekolada ma swój cudowny brązowy kolor. Przez to w jej produkcji wykorzystuje się większą ilość masła kakaowego i to on decyduje o zwiększonej ilości kalorii.
Skutki uboczne spożywania czekolady
Niestety czekolada ma też swoje wady. Może ona wywołać migrenę i wpłynąć na samopoczucie kobiet cierpiących na PMS. Po zjedzeniu czekolady może nam doskwierać zgaga i refluks. Może powodować zaparcia, zwłaszcza u osób prowadzących siedzący tryb życia. Zrezygnować z niej powinny też osoby z chorobami nerek i pęcherza moczowego, ze względu na sole kwasu szczawianowego. Największą wadą jest jednak jej kaloryczność, przez co powinny na nią uważać osoby ze skłonnością do nadwagi.
Najlepsza czekolada to ta zrobiona samemu, dlatego mam dla Was super zadanie - przepis na domową czekoladę !
Składniki na domową czekoladę
Pyszna czekolada domowej roboty musi bazować na składnikach dobrej jakości. Wówczas przebije smakiem nawet najbardziej ekskluzywne czekolady z wyższej półki.
- 100 g masła (nie margaryny!),
- szklanka mleka,
- 2/3 szklanki cukru (może być mniej),
- 3-4 łyżki ciemnego kakao,
- 200 g mleka w proszku,
- opcjonalnie: bakalie, rodzynki.
Jak zrobić czekoladę krok po kroku
- W rondelku zagotuj szklankę mleka. Dodaj 100 g masła (1/2 typowej kostki) i mieszaj, aż się rozpuści.
- Wsyp 2/3 szklanki cukru i co najmniej 3 łyżki kakao. Jeśli smakuje ci niesłodka czekolada, zmniejsz porcję cukru. Mieszaj, aż powstanie jednorodny, ciemnobrązowy płyn.
- Przelej do miski, dodaj 200 g mleka w proszku. Miksuj dotąd, aż zlikwidujesz wszystkie grudki. Możesz też wrzucić garść rodzynek, pokruszonych orzechów lub kandyzowaną skórkę pomarańczową.
- Włóż masę do płaskiej foremki i wstaw do lodówki. Gdy stężeje, pokrój na małe kostki.
SMACZNEGO !!
Zachęcam Was do zrobienia zdjęć waszych czekolad i podzielenia się z mna waszymi dokonaniami
Nagłówek
Kochani 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi !
Poniżej kilka informacji jak możemy zadbać o naszą planetę, aby żyło się nam lepiej !
Dzień Książki
O książkach w szkole, zwłaszcza na języku polskim, mówimy w zasadzie prawie cały czas. Czytamy lektury obowiązkowe i uzupełniające, teksty z podręczników czy dodatkowe materiały przygotowane przez nauczycieli. Odmieniamy „książki” przez wszystkie przypadki, często martwiąc się tym, że czytelnictwo spada i że coraz trudniej zainteresować młodzież tym, co znajdujemy w podstawie programowej. Tymczasem już niebawem, bo 23 kwietnia, będziemy obchodzić ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tego dnia, zamiast kolejny raz kiwać głową ze smutkiem nad raportem o stanie czytelnictwa w Polsce, możemy zaproponować swoim uczniom kreatywne, pozytywne, ciekawe działania związane z książkami.
Dzień Śdniadania
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, który dostarcza niezbędnej energii. W to wyjątkowe święto zróbmy coś naprawdę pysznego!
Przepisy na super śniadania:
BISZKOPTOWE PANCAKES SŁODZONE BANANEM
https://alaantkoweblw.pl/biszkoptowe-pancakes-slodzone-bananem/
GRZANKI JAJECZNE Z WARZYWAMI Z GOFROWNICY
https://alaantkoweblw.pl/grzanki-jajeczne-z-warzywami-z-gofrownicy/
JAJECZNE BABECZKI Z GROSZKIEM
https://alaantkoweblw.pl/jajeczne-babeczki-z-groszkiem/
PLACUSZKI Z MANGO
https://alaantkoweblw.pl/placuszki-z-mango/
Dzień Święta Pracy
Dzień Flagi
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem.
Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości.
2 maja - poza Dniem Flagi - obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Uchwalenie Konstytucji 3 maja